5

19 juni 2014

Op zoek naar werk

Niet iedereen heeft evenveel uitzicht op een baan. Zo is discriminatie op de arbeidsmarkt een fenomeen dat helaas vaak voorkomt; de arbeidsmarktpositie van niet-westerse allochtonen staat  onder druk. Maar ook werk zien te vinden in krimpgebieden is geen eenvoudige zaak. In dit nummer van UWVMagazine online wegen we de kansen af van deze twee groepen. Welke rol kan UWV voor hen spelen?

De nieuwste cijfers

Krimpgebieden

Er zijn verschillende definities van wat een krimpgebied is. Zo kun je onderscheid maken tussen een afname van het aantal inwoners, een afname van het aantal huishoudens of een afname van de beroepsbevolking (20-65 jaar) in een bepaald gebied.

Arbeidsmarktinfo van krimpregio’s (april 2014, x 1.000)
 WWNWWVacatures jan-apr 2014
Groningen19.87542.1624.006
Zeeland8.04511.4603.615
Midden-Limburg6.1548.9532.073
Noord-Limburg8.58112.1282.555
Zuid-Limburg15.09129.7314.354
Landelijk gemiddelde12.66622.7973.453

Maar welke definitie ook gehanteerd wordt, het zijn altijd dezelfde regio’s die de meeste krimp laten zien. Ze bevinden zich aan de grenzen met onze buurlanden. Van de 35 arbeidsmarktregio’s die UWV onderscheidt, doet een duidelijke krimp van de beroepsbevolking zich voor in Zeeland, Limburg en Groningen. Per gebied laat de grafiek zien hoe groot het aantal vacatures is ten opzichte van het aantal niet-werkende werkzoekenden (NWW, bij UWV ingeschreven) en het aantal mensen met een WW-uitkering. Als we die gegevens vergelijken met het landelijk gemiddelde (de totalen van die drie categorieën voor het hele land gedeeld door 35), valt op dat er geen vast patroon valt te ontdekken: een krimpgebied herken je dus niet aan de ratio tussen werkzoekenden en het aantal beschikbare banen.

Aantal WIA-uitkeringen blijft nog steeds stijgen

Het aantal mensen dat jaarlijks de WIA instroomt, is hoger dan het aantal mensen dat uit de WIA stroomt. In april 2014 stroomden er 3.100 mensen in de WIA. Bij circa 1.200 mensen werd de WIA-uitkering beëindigd.

 

2013/2014 (VOORLOPIGE CIJFERS)
InstroomUitstroomAantal uitkeringen
jan3.70.8164.6
feb3.11.1166.6
mrt3.11.0168.6
apr3.11.1170.6
mei3.01.2172.5
jun2.71.1174.1
jul2.91.1175.9
aug2.91.1177.9
sep3.31.1180.1
okt3.51.2182.5
nov3.1 1.0 184.6 
dec2.81.0186.5
jan3.51.0188.9
feb3.01.2190.7
mrt3.21.2192.7
apr3.11.2194.8

Legenda

Door op de curves in de grafiek te klikken kunt u de exacte aantallen voor uitkeringen op een bepaald moment opvragen. Ook kunt u, als u niet alle gegevens wilt afdrukken of kopiëren, curves weghalen (en weer terugzetten) door te klikken op de woorden instroom, uitstroom en aantal uitkeringen onder de grafiek. Alle cijfers zijn in duizendtallen weergegeven.

Op de grafiek hierboven heeft de linker y-as betrekking op de instroom en de uitstroom en de rechter y-as op het aantal uitkeringen.

WIA-instroom, -uitstroom en aantal uitkeringen

UITGESPLITST naar LEEFTIJD
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Leeftijd15-2425-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+
20120.65.17.410.610.20.11.41.92.25.11.018.333.650.258.5
20130.85.27.811.611.70.11.42.12.66.51.019.737.957.370.6
jan-apr 20130.31.92.84.13.90.00.50.70.92.01.018.935.252.662.9
jan-apr 20140.21.92.63.94.10.00.60.81.02.21.020.139.159.575.0
UITGESPLITST IN MAN EN VROUW
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Geslachtmanvrouwmanvrouwmanvrouw
201217.016.95.85.079.682.2
201318.618.56.95.891.595.0

jan-apr 20136.46.52.21.983.986.7
jan-apr 20146.46.42.42.395.699.2

De cijfers van 2013/2014 zijn voorlopig.

Aantal Wajong-uitkeringen blijft nog steeds stijgen

Het aantal mensen dat jaarlijks de Wajong instroomt, is hoger dan het aantal mensen dat uit de Wajong stroomt. In april 2014 stroomden er circa 1.400 mensen in de Wajong. Bij circa 500 mensen werd de Wajong-uitkering beëindigd. De meeste jonggehandicapten stromen de Wajong in als ze 18 of 19 zijn. In totaal heeft ruim twee derde van de Wajongers een ontwikkelingsstoornis zoals een verstandelijke beperking of een stoornis in het autismespectrum.

2013/2014 (VOORLOPIGE CIJFERS)
InstroomUitstroomAantal uitkeringen
jan1.60.4227.7
feb1.30.4228.6
mrt1.40.5229.5
apr1.30.5230.4
mei1.50.5231.4
jun1.70.5232.6
jul1.70.5233.7
aug1.40.4234.7
sep1.50.5235.7
okt1.70.5236.9
nov1.40.5237.9
dec1.20.4238.7
jan1.60.4239,9
feb1.30.4240.7
mrt1.50.5241.8
apr1.40.5242.6

 

Legenda

Door op de curves in de grafiek te klikken, kunt u de exacte aantallen op uitkeringen op een bepaald moment opvragen. Ook kunt u, als u niet alle gegevens wilt afdrukken of kopiëren, curves weghalen (en weer terugzetten) door te klikken op de woorden instroom, uitstroom en aantal uitkeringen onder de grafiek. Alle cijfers zijn in duizendtallen weergegeven.

Op de grafiek hierboven heeft de linker y-as betrekking op de instroom en de uitstroom en de rechter y-as op het aantal uitkeringen.

Wajonginstroom, -uitstroom en aantal uitkeringen

uITGESPLITST naaR LEEFTIJD
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Leeftijd15-2425-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+
201212.42.00.60.30.11.21.00.50.42.067.364.739.033.721.8
201314.12.40.60.40.21.41.20.50.52.069.971.539.834.622.9
jan-apr 20134.60.70.20.10.00.50.40.20.20.668.167.039.333.922.2
jan-apr 20144.50.80.20.10.00.50.40.20.20.670.574.040.034.923.3
UITGESPLITST IN MAN EN VROUW
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Geslachtmanvrouwmanvrouwmanvrouw
20129.26.13.41.7126.4100.2
201310.77.03.71.8133.4105.3
jan-apr 20133.42.21.20.6128.6101.8
jan-apr 20143.42.31.20.6135.6107.0

De cijfers van 2013 en 2014 zijn voorlopig.

Aantal WW-uitkeringen in mei gedaald

Het aantal mensen met een WW-uitkering is eind mei 2014 gedaald tot 435.500. In mei 2014 zijn ongeveer 49.300 mensen in de WW gestroomd. In dezelfde maand werd voor circa 57.000 mensen de WW-uitkering beëindigd.

2013/2014 (VOORLOPIGE CIJFERS)
InstroomUitstroomAantal uitkeringen
jan73.744.6369.3
feb46.739.3376.7
mrt47.944.9379.7
apr45.445.6379.5
mei44.446.1377.8
jun43.039.3381.6
jul49.836.7394.6
aug54.349.5399.3
sep44.943.8400.4
okt58.250.3408.2
nov51.240.3419.1
dec53.935.2437.7
jan 78.755.9460.5
feb48.148.5460.1
mrt46.953,1453.8
apr42.252.7443.3
mei49.357.0435.5

Klik hier voor de laatste werkloosheidscijfers.

Legenda

Door op de curves in de grafiek te klikken kunt u de exacte aantallen voor uitkeringen op een bepaald moment opvragen. Ook kunt u, als u niet alle gegevens wilt afdrukken of kopiëren, curves weghalen (en weer terugzetten) door te klikken op de woorden instroom, uitstroom en aantal uitkeringen onder de grafiek. Alle cijfers zijn in duizendtallen weergegeven.

Op de grafiek hierboven heeft de linker y-as betrekking op de instroom en de uitstroom en de rechter y-as op het aantal uitkeringen.

WW–instroom, -uitstroom en aantal uitkeringen

UITGESPLITST naar LEEFTIJD
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Leeftijd

15-24

25-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+15-2425-3435-4445-5455+
201260.5145.1124.2112.160.552.0127.3106.393.353.316.159.680.298.086.3
201376.9179.3145.2133.878.068.3159.6121.6104.361.820.776.9100.9126.3112.9
jan-mei 201333.275.461.556.131.930.267.851.944.625.917.466.388.6109.096.5
jan-mei 201432.176.861.459.435.434.082.463.455.132.517.070.596.7130.2121.2
UITGESPLITST IN MAN EN VROUW
 InstroomUitstroomAantal uitkeringen
Geslachtmanvrouwmanvrouwmanvrouw
2012287.7214.6247.5184.6189.6150.6
2013344.5268.7295.2220.5238.9198.8
jan-mei 2013147.3110.7129.690.9207.4170.4
jan-mei 2014145.1120.1153.7113.6230.2205.4

De cijfers van 2013 en 2014 zijn voorlopig.

Arbeids-discriminatie

Migrainerapport over migranten

Als gevolg van de crisis is de arbeidsmarktpositie van niet-westerse migranten verder onder druk komen te staan. Dat blijkt uit het ‘Jaarrapport Integratie 2013’ van het Sociaal Cultureel Planbureau. In het tweede kwartaal van 2013 was de werkloosheid onder deze groep opgelopen tot 17,8%, voor jongeren (15-24 jaar) zelfs tot 28%. Natuurlijk speelt het lagere opleidingsniveau een rol, maar dit is slechts een deel van het verhaal, aldus het SCP. Uit eerdere onderzoeken bleek dat bij gelijke kenmerken migranten vaker werkloos zijn. Minister Asscher kondigde bij de presentatie van het jaarrapport aan met ‘een stevig pakket aan maatregelen’ te komen om discriminatie op de arbeidsmarkt te bestrijden.

Krimpregio's

De kramp van de krimp

Zeeuws-Vlaanderen, Noord- en Oost-Groningen, Zuid-Limburg: het zijn de ‘topkrimpgebieden’ van Nederland. De jeugd trekt weg, jonge gezinnen vertrekken naar het westen, het werk achterna. Wie achterblijft, ziet dat het zwembad de poorten sluit, dat de bus nog maar een keer per dag langskomt en dat hun huis in waarde daalt. In Noordoost-Groningen kwam daar nog eens de sluiting van Aldel overheen. Het faillissement kostte niet alleen de 280 werknemers hun baan, ook bij toeleveranciers gingen de nodige banen verloren. Dankzij de inspanningen van een speciaal met dit doel opgericht mobiliteitscentrum is inmiddels meer dan de helft van de mensen weer elders aan de slag, een deel binnen de regio, een deel daarbuiten. Een opmerkelijk succes in een krimpgebied.

'De schoorsteen moet roken'

Vincent Bijlo

Abdel zit in zak en as. Had hij eindelijk een baan, gaat zijn werkgever failliet. Abdel werkt niet langer bij Aldel. Hij ligt in bed. Niet omdat hij lui is, maar omdat hij na tien keer solliciteren nog steeds geen baan heeft. Wie, o wie wil mij hebben, denkt hij, mij, Nederlander van Marokkaanse afkomst uit een krimpgebied. Hij maakt geen schijn van kans. De werkloosheid onder krimpgebied-Marokkanen bedraagt, schat het SCP, rond de 130%. Hij had het er gisteren nog over met zijn broer, Osama, die had ook een baan. Dat was al een wonder, de naam Osama staat doorgaans gelijk aan een ticket voor UWV, maar Osama had een goede baan op de afdeling filters bij Philip Morris. Hij had het er naar zijn zin, hij pareerde met gemak de grapjes die er over zijn naam gemaakt werden. ‘Osama maakt klapsigaretten, hahaha.’ ‘Osama gaat op vakantie? Met het vliegtuig? Ja, die torens zijn net weer herbouwd, veel plezier met die 72 maagden.’ Dan zei Osama: ‘Jongens, 72 maagden is de hel, dan heb je 72 schoonmoeders.’ Leuke grapjes, maar nu niet meer. Osama is zijn baan kwijt, net als Abdel. Abdel staat op, loopt naar de woonkamer en steekt een sigaret op. Misschien, denkt hij, krijgt mijn broer zijn baan weer terug als ik heel veel rook. Hij hoest hartgrondig. Nee, dat zal niet, aan hem heeft het al die tijd niet gelegen, hij rookt al jaren als een schoorsteen. Het is de schuld van de autochtonen, die gaan steeds minder roken. Hij weet dat deze redenering niet klopt, maar redeneringen die niet kloppen zijn het leukst, je moet toch iemand de schuld geven. Abdel kijkt op de klok. Shit, 5 voor 10. Hij moet opschieten, over 5 minuten heeft hij een afspraak met zijn lonemakocoach. Lonemako staat voor laagopgeleide Nederlanders van Marokkaanse komaf. Abdel gaat de lonemakocoach vertellen van zijn geweldige plan. Een plan dat zowel hem als Osama weer aan werk zal helpen, Abdel wil een sigarettenfabriek beginnen, in Delfzijl.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Berichten

UWV vergroot kans op werk

De gesprekken die Adviseurs Werk van UWV voeren met mensen met een WW-uitkering vergroten de kans op werk. Dit blijkt uit het onderzoek 'Een goed gesprek werkt' van SEO Economisch Onderzoek.

De gesprekken die adviseurs werk van UWV voeren met mensen met een WW-uitkering vergroten de kans op werk. Dit blijkt uit het onderzoek Een goed gesprek werkt van SEO Economisch Onderzoek. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het Kenniscentrum van UWV.
Ook de door UWV georganiseerde workshops en competentietesten versnellen de terugkeer naar werk. De kosten van deze re-integratiemiddelen worden ruim terugverdiend omdat korter gebruik wordt gemaakt van de uitkering. Re-integratietrajecten uitgevoerd door particuliere bedrijven vergroten de kans op werk eveneens, maar zijn niet kosteneffectief. Het onderzoeksbureau onderzocht de netto- en kosteneffectiviteit van de dienstverlening van UWV aan WW-gerechtigden over de periode 2008 tot 2011.

SEO concludeert dat bijna alle onderzochte vormen van re-integratiedienstverlening hebben bijgedragen aan een verkorting van de werkloosheidsduur. Dit geldt zowel voor de extern ingekochte, als door UWV zelf ingezette dienstverlening.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Banengroei vanaf 2015

Door de aantrekkende economie komt er dit jaar een einde aan de toename van het aantal WW-uitkeringen, van 170.000 in 2008 tot 438.000 eind 2013.

Door de aantrekkende economie komt er dit jaar een einde aan de toename van het aantal WW-uitkeringen, van 170.000 in 2008 tot 438.000 eind 2013. UWV gaat voor 2014 uit van een beperkte stijging van de WW met 22.000 (+5%) tot 460.000. In 2015 is er ruimte voor een lichte daling met 3.000 (-1%). Dat zijn enkele conclusies uit de arbeidsmarktprognose van UWV.

Na drie jaar van krimp zal de werkgelegenheid in 2015 bovendien weer licht kunnen groeien. Dit jaar al verwacht UWV een toename van het aantal vacatures. De groei van het aantal banen wordt alleen in het bedrijfsleven verwacht. In de collectieve sector zal de werkgelegenheid verder afnemen. Zowel in de sector zorg en welzijn als in het openbaar bestuur ziet UWV dit jaar en volgend jaar een afname van het aantal banen. Opvallend daarbij is dat de sector zorg en welzijn zich in korte tijd heeft ontwikkeld van banenmotor tot krimpsector.

Volgens de UWV-prognose ontstaan dit jaar 710.000 vacatures, een toename met 90.000. In 2015 neemt het aantal vacatures verder toe tot 800.000. Ondanks de groei blijft de omvang van de vacaturemarkt aanzienlijk lager dan voor de crisis, toen er gemiddeld ruim een miljoen vacatures per jaar ontstonden. Er komen vooral vacatures bij in de industrie en de detailhandel, maar ook de bouw laat weer vacaturegroei zien.

Zie ook het rapport UWV Arbeidsmarktprognose 2014-2015.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Hulp bij schulden

Bij het Klantencontact-centrum van UWV in Goes loopt van februari tot juli een pilot met een speciaal team schuldhulpverleners. Het team behandelt per week zo'n 60 zaken.

Bij het Klantencontactcentrum van UWV in Goes loopt van februari tot juli een pilot met een speciaal schuldhulpverleningsteam. Het team behandelt per week ongeveer 60 zaken.
Als klantadviseurs merken dat een klant in financiële moeilijkheden zit of dreigt te raken, wordt hij doorverbonden met een speciaal team schuldhulpverleningsadviseurs. Die geven de klant tips om te voorkomen dat hij verder in de problemen komt of verwijzen hem door naar schuldhulpverleningswebsites of budgetcoaches. Ook wordt er verteld dat ze eventueel toeslagen kunnen krijgen. Bij zo’n 20% van de klanten die bij het team terechtkomt, wordt contact opgenomen met een beslaglegger. In een enkel geval wordt, met toestemming van de klant, maatschappelijk werk ingeschakeld.


Schuldhulpverlening is geen taak van UWV. Maar UWV voelt zich wel verantwoordelijk om problemen te signaleren. 90% van de klanten die door het team geholpen is, waardeert dat als goed of zeer goed, zo wijst het klanttevredenheidsonderzoek uit.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Matching via digitale krant

2 medewerkers van UWV hebben als aanvulling op de dienstverlening van UWV een 'ICT Aanbodskrant' ontwikkeld. In deze digitale krant stellen 30 tot 35 ICT-kandidaten zich voor.

2 medewerkers van UWV hebben als aanvulling op de dienstverlening van UWV een ICT Aanbodskrant ontwikkeld. In deze digitale krant presenteren zich 30 tot 35 ICT-kandidaten met een kort profiel met foto. Hij wordt inmiddels tweewekelijks naar ruim 100 intermediairs en werkgevers verzonden,
Het tweetal was op zoek naar een manier om vraag en aanbod bij elkaar te brengen. Na gesprekken met potentiële werkgevers en het opstellen van een goed doortimmerd plan van aanpak, kregen ze groen licht voor deze vernieuwende aanpak. De respons van werkgevers en werkzoekenden is goed.

Iedere week worden 10 nieuwe kandidaten uitgenodigd voor een gesprek. De marktvraag is daarbij leidend. Uit gesprekken met werkgevers, uit vakliteratuur en uit de binnenkomende aanvragen, is bekend voor welk soort vacatures de grootste vraag bestaat. Als de kandidaat in dat plaatje past en ook in het gesprek goed overkomt, wordt zijn of haar profiel opgenomen in de Aanbodskrant. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Rob.vanderKnaap@uwv.nl of met Jerry.Hendriks@uwv.nl.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Kortere WW door Wet werk en zekerheid

De Wet werk en zekerheid is begin juni aangenomen in de Eerste Kamer. Voor de uitvoering door UWV zijn vooral de wijzigingen in de WW en de wijzigingen in het ontslagstelsel ingrijpend.

De Wet werk en zekerheid is begin juni aangenomen door de Eerste Kamer. UWV is al geruime tijd bezig met de voorbereidingen op deze wet. Voor de uitvoering door UWV zijn vooral de wijzigingen in de WW en de wijzigingen in het ontslagstelsel ingrijpend.

De maximale duur van de WW wordt vanaf 1 januari 2016 tot 1 januari 2019 stapsgewijs teruggebracht van 38 naar 24 maanden. Werkgevers en werknemers kunnen in de cao afspraken maken om de WW-uitkering na 24 maanden aan te vullen tot 38 maanden. Van mensen die langer dan een halfjaar in de WW zitten, wordt verwacht dat ze al het beschikbare werk aanvaarden. Als zij dan minder loon krijgen dan de uitkering bedraagt, wordt dat bedrag aangevuld vanuit de WW, zodat werken vanuit de WW altijd loont. Op 1 juli 2015 wordt hiervoor een systeem van inkomstenverrekening ingevoerd.

Vanaf 1 juli 2015 wordt ook het ontslagstelsel gewijzigd. Ontslag om bedrijfseconomische redenen en wegens langdurige arbeidsongeschiktheid gaat vanaf 1 juli 2015 altijd via UWV en ontslag om andere redenen gaat via de kantonrechter.

De Wet werk en zekerheid omvat verder ook onder meer de invoering van een transitievergoeding, waar alle werknemers recht op hebben die ten minste 2 jaar in dienst zijn geweest. Ook wordt de ketenbepaling aangepast. Werknemers met een tijdelijk contract maken vanaf 1 juli 2015 niet na drie jaar, zoals nu, maar al na twee jaar aanspraak op een vast contract.
Lees meer over de Wet werk en zekerheid.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Recente publicaties

UWV beschikt over veel kennis en cijfers op veel gebieden. Daarom geeft UWV iedere maand de UWV Kennisnieuwsbrief uit met daarin alle nieuwe ontwikkelingen rond de kennis en de kennispublicaties.

UWV beschikt over veel kennis en cijfers op veel gebieden. Daarom geeft UWV iedere maand de UWV Kennisnieuwsbrief uit met daarin alle nieuwe ontwikkelingen rond de kennis en de kennispublicaties. Een belangrijk terugkerend onderwerp is de arbeidsmarktinformatie van UWV. Daarnaast geeft de nieuwsbrief informatie over arbeidsparticipatie en ontwikkelingen in de sociale zekerheid, over financiële aspecten van de sociale zekerheid en over de kennis die UWV gebruikt om zijn dienstverlening verder te verbeteren.
Aan de gekleurde balk boven ieder tekstje is in een oogopslag te zien op welk kennisgebied dit betrekking heeft. Het is mogelijk de nieuwsbrief en de afzonderlijke berichtjes te delen via social media.
Lees hier de meest recente kennisnieuwsbrief.

0 reacties

+ schrijf een reactie

Reactie toevoegen

Indien er een sterretje (*) bij een veld staat, betekent dit dat dit een verplicht in te vullen veld is.

Klik hier voor het laatste gedrukte UWV Magazine

online archief